Co je fotovoltaický panel a jaké jsou typy?

Solární panely tvoří nedílnou součást každé fotovoltaické elektrárny. Přeměňují sluneční záření na elektrickou energii. Tato přeměna funguje na principu zvaném fotovoltaický jev a odehrává se v takzvaných fotovoltaických článcích, ze kterých je tvořen solární panel. Jednotka používaná pro výkon solárního panelu je Wattpeak (Wp).

Výrobou panelů se dnes zabývají již stovky společností. Většina vyrobených panelů svou technologií spadá do tří základních kategorií.

Monokrystalické panely:

Mají nejvyšší účinnost, v průměru okolo 20 % a cena takového panelu je v porovnání s ostatními variantami vyšší. Ale v dnešním době je díky technologickému pokroku ve výrobě pořizovací náklad pomalu srovnatelný s jinými technologiemi solárních panelů. Jejich vysoká účinnost je zaručena v místech s dobrými světelnými podmínkami. Barva článků uvnitř panelu je většinou tmavě modrá až černá. Základní materiál panelu je křemík.

Polykrystalické panely:

Výroba panelu je jednodušší, a to se také podepisuje na jejich ceně. Výkon panelu je ovšem nižší a to okolo 12-17 %. Jsou typicky modré. Fotovoltaická elektrárna složená z toho typu panelu má rovnoměrnější výkon a použitím se více hodí tam, kde je odchylka od ideální orientace střechy, jelikož lépe zachytí světlo z ostřejšího úhlu. Základní materiál panelu je křemík.

Amorfní panely:

Mají nejnižší výkon, udává se okolo 7-9 %. Výhoda je výroba elektrické energie i když není k dispozici dostatek přímého slunečního svitu. Další z výhod je minimální tloušťka a také hmotnost. Jsou transparentní a je možné je vrstvit na sebe, tím každý panel může zachytit jinou vlnovou délku světla. Technologie výroby amorfního panelu je z různých materiálů. Nejčastěji se používá amorfní křemík, mikrokrystalický křemík, síra anebo organické látky.

Naše adresa

Srovnejsolar.cz s.r.o.
Hrdinů 750, Uničov
IČO: 17991455

info@srovnejsolar.cz

Menu

Všechna práva vyhrazena Srovnejsolar..cz