Jaký je rozdíl mezi 1fázovou a 3fázovou fotovoltaikou?

Většina domácností v České republice je k distribuční soustavě připojena pomocí tří fázového vedení. Zjednodušeně nám do domu jdou tři samostatné fáze, všechny s napětím 230V, celkově označených jak 3x400V. Tyto fáze máme napojeny na elektroměr distributora, kde se odehrává měření spotřeby elektrické energie. Z tohoto elektroměru nám každá fáze směřuje do domovního rozvaděče, na který je napojena. V tomto rozvaděči se každá fáze rozdělí na určité okruhy tak , aby byl v ideálním případě rozložen celkový výkon domu do jednotlivých fází. Například na fázi jedna máme zásuvkové okruhy obýváku a osvětlení, na fázi dvě máme také zásuvkový okruh ale už například od kuchyně a další okruhy osvětlení, a na třetí fázi máme opět další okruhy.

Pokud bychom si pořizovali 1fázovou fotovoltaiku, může se napojit pouze na jednu fázi, tedy na okruhy, které jsou na ní napojeny. Výkon, který je možné dodat do této fáze záleží na výkonu panelů ale hlavně na výkonu střídače. Zbylé dvě fáze nám zůstávají plně závislé na distribuční soustavě.

U tří fázového řešení, se fotovoltaická elektrárna napojí v domovním rozvaděči na všechny tři fáze, tedy bude pokrývat všechny okruhy na každé fázi. Opět zde závisí na výkonu fotovoltaiky a hlavně na výkonu a typu střídače.

Funkce střídačů jsou popsány v našem článku co je to střídač jaké jsou základní typy.

Naše adresa

Srovnejsolar.cz s.r.o.
Hrdinů 750, Uničov
IČO: 17991455

info@srovnejsolar.cz

Menu

Všechna práva vyhrazena Srovnejsolar..cz