Je důležité čistit fotovoltaické panely?

Čištění panelů není vždy úplně nutné, ale dá se říct že očistou panelů neuděláte chybu, občas si o to i sami říkají. Pokud je instalace fotovoltaiky například u pole, nebo průmyslového závodu, letiště, frekventovanější silnice a v dalších případech tam, kde je velký výskyt prachu, pylu atd., je potřeba myslet na občasné čistění panelů. Důvod očištění panelů je ten, že pokud chceme, aby nám fungovaly na 100% své účinnosti, musí být i jejich povrch čistý. Pokud bychom měli panely opravdu znečistěné, neprodukovaly by vyrobenou elektrickou energii na svůj maximální výkon v daných podmínkách a tím bychom se dostávali do situace, kde by se nám mohla například prodloužit doba návratnosti elektrárny. Panely by nevyrobily tolik energie, se kterou jsme při prvotních výpočtech v průměru počítali.

Příroda nám však může samo pomoci. Pokud prší nebo sněží, panely se částečně sami čistí a čím větší sklon panelů, tím v tomto případě lépe. Velký sklon však není dobrý pro celkovou produkci, tedy nezaměňovat jsi tyto dva pojmy.

Pokud občas panely kontrolujete, a stále je na nich silnější vrstva nečistot například i po dešti, je dobré panel umýt. To udělejte jemně a s citem v případě že si tento úkon dělíte sami. Nepoužívejte agresivní čističe a silné chemické přípravky, vystačíte si s vlažnou vodou. Jako nástroj slouží dobře například klasická stěrka na okna. Také vysokotlaký čistič, takzvaná wapka, je výborný pomocník pokud na panely nemůžete dosáhnout. Další možnost je zavolat si specializovanou firmu, která Vám panely očistí.

Naše adresa

Srovnejsolar.cz s.r.o.
Hrdinů 750, Uničov
IČO: 17991455

info@srovnejsolar.cz

Menu

Všechna práva vyhrazena Srovnejsolar..cz